BORDER COLLIE

Rasa niezwykła.

Tak według wzorca powinien wyglądać border collie ...wzorzec rasy...
Piękny pies :-)

Aktywność, pasja, szybkość, pracowitość, gotowość do działań, inteligencja, delikatność.

Tak wiele zalet a mogą okazać się zmorą niedoświadczonego właściciela.

Border collie jest stworzony do pracy, potrzebuje aktywności fizycznej i psychicznej, potrzebuje jej więcej niż przeciętny pies.

Wyobraź sobie listopadowy pochmurny dzień. Jest zimno i pada. Zostałeś z książką w łóżku. Twój pies nawet spokojnie leży obok Ciebie…ale postanowiłeś zrobić sobie herbatę.

Odsuwasz koc dla Twojego gotowego do działań, inteligentnego psa oznacza to, że planujesz się z nim pobawić. Przynosi piłkę. Kierujesz się w stronę drzwi, myśli „nareszcie spacer”. Wesoło macha ogonem, przynosi smycz, pląta się pod nogami, rozczarowany biegnie za Tobą do kuchni. Otwierasz szafkę, ciszy się „wyjmuje smakołyki, nareszcie szkolenie”. Abyś w końcu zareagował robi kilka znanych mu sztuczek. Kolejne rozczarowanie. Wracasz do łóżka z herbatą. Twój border nie kładzie się już obok. Podrzuca piłkę w nadziei że wciągniesz się do zabawy. Nie reagujesz. Jest inteligentny. Podchodzi bliżej, podrzuca wyżej, wylewa herbatę. Zostaje ukarany, smutny odchodzi się położyć.

Myślisz teraz: dobrze wychowany pies leży kiedy go o to prosisz. Masz rację. Ale jak często będziesz zakazywał swojemu inteligentnemu, aktywnemu, czujnemu, delikatnemu psu działań? Zdecydowałeś się na border collie. Schroniska w Wielkiej Brytanii są pełne pięknych, aktywnych psów którymi ktoś nie potrafił się zająć. Pościeraj wylaną herbatę, ubieraj pelerynę, kalosze i sweter . Zapewni swojemu psu to co mu się należy. Uwierz mi nie będzie aż tak źle, radość Twojego bordera udzieli się i Tobie. W Polsce ok. 160dni w roku jest deszczowych.

Może zastanawiałeś się przez chwilę co oznacza „więcej aktywności” dla Twojego psa?

Odpowiedź jest trudna. Dla niektórych codzienny spacer to wyjście z domu na pół godziny, rozmowa z koleżanką i pokonanie 500m, ewentualnie dodatkowych kilka rzutów piłką. Dla innych 2h szybkiego tempa co daje 6km. Ale i taki codzienny marsz to zdecydowanie za mało dla bordera!!!

Uważam że decydując się na tą rasę należy rozpocząć treningi sportów kynologicznych. Zawodniczo lub rekreacyjnie. Wybór jest ogromny: Alternatywą jest oczywiście praca na farmie. Ogromna większość właścicieli nie ma jednak takich możliwości.

Wspólna aktywność , przygotowanie do zawodów, konkurencja, ambicja dają ogromna motywację. Zdecydowana większość angażuje psa także psychicznie.

Nie licz, że zakup takiego psa będzie dla Ciebie wystarczającą motywacją by w końcu zacząć biegać, jeździć na rowerze, schudnąć.

Nie będzie!!!

Nie licz na to że Twój border stanie się „kanapowcem” i wychowasz go na spokojne zwierzę. Pozbawiony ruchu będzie siał zniszczenie w domu, uciekał, może stać się agresywny nawet dla znajomych. Będzie kopał w ogródku i wykopywał dziury pod płotem. Będzie wcieleniem zła. Psychicznie nie poradzi sobie z nudą.

Nasza opowieść o deszczowym dniu i wylanej herbacie uwydatnia jeszcze jedną cechę border collie. To pies wymagający uwagi właściciela. Cały czas jesteś w centrum jego uwagi, rejestruje każdy Twój ruch. Każdy gest odbiera jako zachętę do wspólnej pracy i zabawy. Inteligentnie skupia na sobie Twoją uwagę. Nawet kiedy dostarczasz mu aktywności. Taki już jest.

Border collie nie potrafi być dodatkiem do spokojnego życia właściciela, on chce być jego priorytetem. Kupując bordera miej to na uwadze.

Border collie to nasza ulubiona rasa! :-)
Szkolenie psów
Szkoła dla właścicieli

Polecane strony

PartnerzyDarmowy licznik odwiedzin

Hodowla Border Collie
WENA ISTNIENIA

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2013


Webdesign: Barbara Czuba

Barbara Czuba
tel: +48 660 387 523
e-mail: basiaczuba@wp.pl